Skip links

عملکردهای ژئوتکستایل

ژئوتکستایل با داشتن عملکردهای متنوع و کاربردهای گسترده، در صنعت مهندسی و سازه‌سازی به عنوان یک تکنولوژی حیاتی و کارآمد مورد استفاده قرار گرفته است. در این مقاله عملکردهای ژئوتکستایل های تولیدی شرکت عایق کار بررسی میشود. همچنین قبلا در مورد کاربردهای ژئوتکستایل مقاله ای ارائه شده است.

حفاظت (Protection)

محصول در نقش حفاظت، در برابر تنش های محلی و همچنین تنش های خارجی مقاومت می کند.

جداسازی (Separation)

نمد مصنوعی از مخلوط شدن دو لایه خاک با اندازه ذرات مختلف با یکدیگر جلوگیری می کنند.

زهکشی (Drainage)

در مهندسی عمران، نیاز به زهکشی از دیرباز شناخته شده است و نیاز به فیلترهایی را برای جلوگیری از شسته شدن خاک در محل به سیستم زهکشی ایجاد کرده است. چنین شستشویی در خاک باعث گرفتگی زهکش ها و ناپایداری بالقوه سطح زمین مجاور زهکش ها می شود. این به توانایی ژئوتکستایل نبافته ضخیم اشاره دارد که ساختار سه بعدی آن مسیری را برای جریان آب از طریق لایه ژئوتکستایل فراهم می کند.

ژئوتکستایل مکانیسم فیلتر را برای زهکشی ها در سدهای خاکی، در جاده ها و بزرگراه ها، در مخازن، پشت دیوارهای حائل، ترانشه های زهکشی عمیق و کشاورزی انجام می دهد.

این محصول معمولاً در کاربردهای زهکشی زیرسطحی (زیر زهکش) استفاده می شود.

در این سیستم‌ها، ژئوتکستایل زهکشی به عنوان یک فیلتر عمل می‌کند و به آب اجازه عبور می‌دهد، در حالی که ریزدانه‌های خاک را از ورود و گرفتگی بخش ماسه، شن یا لوله‌های سیستم زهکشی محدود می‌کند.

فیلتراسیون (Filtration)

ژئوتکستایل نقش حیاتی در فیلتراسیون دارد. فیلتراسیون یکی از مهمترین وظایف منسوجات مورد استفاده در کارهای خاکی مهندسی عمران است. خواص فیلتراسیون ژئوتکستایل زمانی اعمال می شود که نیاز به حرکت آب در هر دو جهت باشد. این نوع ژئوتکستایل ها را می توانند بافته یا نبافته باشند و برای حفظ سنگدانه های ریز از حرکت بین لایه های خاک استفاده می شود.

تقویت یا مسلح سازی (Reinforcement)

ژئوتکستایل بافته عایق کار یک محصول با کارایی بالا که برای کاربردهای تقویت خاک و برای تقویت طیف وسیعی از خاک‌ها با پخش و محدود کردن لایه‌های سنگدانه‌ای زاویه‌دار طراحی شده است تا از تضعیف لایه‌های زیرین جلوگیری شود

لایه های ژئوتکستایل با استحکام بالا در کاربردهای تثبیت و تقویت استفاده می شود. معمولاً برای تثبیت شیب های تند و تقویت دیوارهای حائل. ژئوتکستایل‌ های با استحکام بالا امکان ساخت شیب‌های تندتر را فراهم می‌کنند و پایه خاکریزی را کاهش می‌دهند که نیاز پر کردن را کاهش می‌دهد و منطقه قابل استفاده بیشتری را فراهم می‌کند. ژئوتکستایل‌های با استحکام بالا به کاهش نشست‌های تفاضلی ناشی از شرایط متفاوت زیرزمینی کمک می‌کنند.

کنترل فرسایش (Erosion control)

فرسایش در اثر گروهی از فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی ایجاد می شود که به وسیله آن مواد خاک یا سنگ توسط آب جاری، امواج، باد و … سست و جدا شده و از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌شوند. ژئوتکستایل ها در سازه های کنترل فرسایش، مانند پروژه های حفاظت از ساحل رودخانه یا پروژه های کنترل سیل ساحلی استفاده می شوند.

فرسایش ساحل یک مشکل رایج در خطوط ساحلی توسعه یافته در سراسر جهان است. عناصری مانند جریان ها، امواج و تغییرات سطح دریا نقش مهمی در ایجاد فرسایش دارند.

در ساختار کنترل فرسایش، ژئوتکستایل عمدتاً نقش فیلتر و به دنبال آن زهکشی را انجام می دهد.

استعلام قیمت ژئوتکستایل

استعلام قیمت و مشاوره رایگان جهت خرید لایه های ژئوتکستایل برای تمام نقاط ایران

با ما تماس بگیرید