Skip links

تولید و فروش ژئوتکستایل

تولید کننده ژئوتکستایل پلی استر و پلی پروپیلن (pp)

ژئوتکستایل با نام های زمین بافت، بافته اجرائی، موکت کشاورزی، نمد، پارچه ساختمانی، فیلتر پارچه ای، پارچه مصنوعی و … در ایران شناخته میشود، این محصول صفحات نفوذ پذیری هستند که از الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن به دو صورت کلی بافته نشده (Nonwoven) و بافته شده (Woven) و یا ترکیبی از پلی استر و پلی پروپیلن با وزن ها و ابعاد مختلف تولید می گردند.

موارد پر کاربرد:

– لایه محافظ (Protection)

– جداسازی (Separation)

– ساختمان ­سازی (Construction)

– زهکشی و فیلتراسیون (Filtration / Drainage)

– تقویت یا مسلح ­سازی (Reinforcement)

ژئوتکستایل ، فروش ژئوتکستایل
ژئوتکستایل ، فروش ژئوتکستایل

این محصول به دلیل داشتن خصوصیاتی چون اجرای بسیار سریع، وزن کم، مقاومت بالا، هزینه کم، پایداری طولانی مدت ده ها ساله، تخریب کمتر طبیعت، یکنواختی در اجرا و بسیاری موارد دیگر در اکثر کشور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در نوع بافته نشده توده ای از الیاف با استفاده از فشار مکانیکی (سوزنی) به هم اتصال یافته و یا با استفاده از حرارت و یا چسب های شیمیایی تولید می‌گردد.

ژئوتکستایل ها با توجه به مقاومت مکانیکی خود دارای کاربردهای متنوعی هستند:

در طراحی و ساخت خاكريزها ، شيبها و شيروانی‌های خاكی ، ديوارهای حائل، پروژه های سد سازی، جاده سازی، ساخت راه آهن، تونل، حفاظت سواحل دریا و رودها، زهکشی، حفاظت ژئوممبران در ساخت دریاچه های مصنوعی، استخر های ذخیره آب، لاگون تصفیه خانه های فاضلاب و دیگر کارهای مهندسی ژئوتکنیک کاربرد ایده آلی دارد.

گونه های مختلف بافته نشده می‌توانند جانشین برتری برای ریزدانه های زیر Rip Rap و به طور کلی نقاطی که در معرض فرسایش جذر و مد قرار دارد باشد.

ژئوتکستایل ها می توانند به همراه سایر ژئوسنتتیک ها از قبیل ژئوممبران ها، ژئوگرید ها، ژئونت ها و غیره مجموعه ایده آلی را ایجاد نمایند.

کاربردهای ژئوتکستایل

نقش جداسازی در جاده

استفاده از این محصول جهت بهبود عملکرد بزرگراه ها، جاده های غیر فرشی، محل های پارکینگ، فرودگاه ها و باراندازها به عنوان عنصر جدا کننده پیشنهاد می شود.

استفاده از ژئوتسکتایل جهت جداسازی (Separation) در راه سازی
استفاده از ژئوتسکتایل جهت جداسازی (Separation) در راه سازی

زیر سازی جاده

در این کاربرد با توجه به شرایط محل در یک یا چند نقش اصلی به کار می رود:

درجداسازی بین ساب گرید و مواد سنگی و دانه ای واقع می گردد.

ژئوتکستایل در فیلتراسیون، آب را چه تحت فشار و چه در حالت جریان ثابت با فیلتر از خود عبور خواهد داد و از عبور خاک نرم به لایه سنگی پی و لایه های زهکش جلوگیری می کند.

در نقش مستحکم سازی موجب استحکام مواد نرم ساب گرید می شود و میزان CBR را تا حد مطلوبی افزایش می دهد و با توزیع فشار منطقه ای و موضعی از فرو رفتن مواد سنگی و دانه ای به درون ساب گرید نرم و مرطوب جلوگیری می کند و نیز نقش زهکشی در جاده را بهبود می بخشد.

روکش جاده

منبع اصلی تخریب در فرش (روسازی) جاده تزریق آب نا خواسته به درون ساختار از طریق ترک موجود در سطوح است.
هنگام ساخت یا تمدید فرش جاده ها الحاق ژئوتکستایل بین اندود اتصال (Tack coat) و لایه جدید آسفالت یک سد رطوبتی موثری را ایجاد می کند و زیر پی را در مقابل نفوذ آب سطحی حمایت می‌کند.

زیر سازی خط آهن

در این کاربرد موجب تثبیت خط آهن (راه آهن) می‌گردد. حفظ هندسی بستر خط آهن و در نقش جداسازی ،بین مواد پی (Ballast) و زیر پی (Sub ballast) و نیز مهار سازی مواد پی و زیر پی در مقابل حرکات جانبی کمک می کند.

ژئوتکستایل زیر سازی خط آهن (راه آهن)
ژئوتکستایل زیر سازی خط آهن (راه آهن)

این محصول همچنین مکانیزمی را برای زهکشی جانبی (حاشیه ها) ایجاد می کند و عملکرد زهکشی را بهبود می‌بخشد.

سد سازی

در این کاربرد ژئوتکستایل سنگین به عنوان لایه محافظ ورق ژئوممبران استفاده می شود. همچنین به عنوان زهکشی سطحی دیواره سد و انتقال رطوبت به زهکش های پائین سد عمل می کند.

ساخت دیوارهای محافظ

این محصول به طور وسیع جهت استحکام بخشیدن به خاکریزها، روی خاک های نرم، سیل بند و دیواره های نگهدارنده به کار می رود. استفاده از ژئوتکستایل جهت ساخت دیوار نگهدارنده در مفایسه با روش های سنتی می تواند هزینه را تا 50% کاهش دهد.

کنترل فرسایش

ژئوتکستایل در مواردی از جمله زهکشی درسواحل و اسکله به کار می رود. همچنین جهت کنترل دائمی فرسایش شبیه زهکشی زیر زمینی است. بدون حضور ژئوتکستایل فیلتری، ضربات موج آب، مواد Subgrade را زیر پوشش سنگی (Rip rap) یا بتن آرمه فرسایش می دهد.

کنترل نگهداری ضایعات

ژئوتکستایل جهت ساخت سایت دفن زباله ها (Landfill) و ضایعات مضر و خطرناک، تالاب های تصفیه پساب و همچنین مخازن نگهداری و کنترل ضایعات و دیگر سیستم های نگهداری سطحی توصیه شده است.

این محصول کارایی سیستم را جهت دفن زباله ها و طرح پاکیزه سازی آب زیر زمین افزایش می دهد.

سیستم جمع آوری مایعات و گاز با ژئوتکستایل بافته و نبافته

ژئوتکستایل های بافته (Woven Geotextiles) و نبافته (Nonwoven Geotextiles) جهت ساخت سیستم جمع آوری مایعات محلول و سیستم های جمع آوری گاز استفاده می شوند.

تولید کننده ژئوتکستایل ، فروش ژئوتکستایل
تولید کننده ژئوتکستایل ، فروش ژئوتکستایل

نقش اساسی ژئوتکستایل در زهکشی

این محصول در برخی مواقع یک یا چند نقش را در یک سازه ایفا می­کند. بعنوان مثال یک ژئوتکستایل می­تواند هم از یک لایه عایقی محافظت کند و در عین­ حال آب را نیز زهکشی کرده و از سازه خارج نماید.

البته باید در این موارد به خواص دینامیکی و هیدرولیکی مانند ضخامت، مقاومت بالا در برابر صدمات حین کار و نصب، خواص هیدرولیکی و بسیاری موارد دیگر توجه شود.

نکته ظریف و مهمی که در اینجا باید به آن اشاره کنیم یکی ازخواص ژئوتکستایل می­باشد این است که هنگامی که آن را به عنوان زهکش استفاده می­‌کنیم جریان آب از لابلای بافت­های ژئوتکستایل و در مسیر قرارگیری آن عبور می­کند. به معنای ساده ­تر نحوه قرارگیری ژئوتکستایل یک مسیر دائمی جهت خروج آب نیز بشمار می­ آید و می­توان ژئوتکستایل را به ­تنهایی یک سیستم زهکش به حساب آورد.

خروج سیالات با حداقل کاهش فشار از سازه و ایجاد مسیر جهت خروج مدام از قابلیت­هایی هستند که استفاده از این محصول را بعنوان زهکش در کارهای ساختمانی، پل­ سازی، تونل­ سازی و سایر عملیات راهسازی و خاکی مفید و مؤثر می­نماید.

کاربردهای زهکشی ژئوتکستایل :

– هنگامی که از لوله­ های شیاردار زهکشی استفاده می­کنید پیچیدن یک لایه از ژئوتکستایل دور لوله جهت جلوگیری از ورود ذرات خاک و دانه ­های ریز و درشت سنگ به شیارهای لوله و بداخل آن و گرفتگی آن، می­تواند کارایی و عمر سیستم شما را چند برابر کند.

– هنگامی که از کانال زهکش استفاده می­کنید پوشش­ دادن لایه دانه­ بندی شده توسط ژئوتکستایل باعث جلوگیری از ورود ذرات خاک و گل به داخل لایه سنگدانه­ای شده و نتیجتاً کارایی و عمر آن را چند برابر می­کند.

– جهت نگهداری و تمیزماندن لایه­ های زهکش سطحی

– محافظت از گرفتگی و گل­ آلودگی لایه­ های زهکش اطراف دیوارها و فونداسیون­ ها.

آب زیرزمینی در روی ژئوتکستایل به خوبی جریان پیدا کرده و می تواند به سمت نقاط خروجی هدایت شود. یعنی با افزایش نفوذپذیری خاک باعث شود آب درون آنها زهکشی شود.

در صورتی که یک لایه ژئوتکستایل بین دو لایه خاک دانه ای درشت دانه و ریز دانه قرار داده شود زهکشی به راحتی از لایه های ریز به لایه درشت انجام شده و از نفوذ دانه های ریز به لایه دانه های درشت جلوگیری می شود.

ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ ورق ژئوممبران

زیر سازی استخر ژئوممبران با ژئوتکستایل
زیر سازی استخر ژئوممبران با ژئوتکستایل

ژئوتکستایل پلی استر نبافته با وزن حدود 200 تا 500 گرم به عنوان زیر سازی استخر های ژئوممبران برای حفاظت از ورق ژئوممبران استفاده می‌شود.

ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ ورق ژئوممبران
ژئوتکستایل به عنوان لایه محافظ ورق ژئوممبران

استعلام قیمت ژئوتکستایل

استعلام قیمت و مشاوره رایگان جهت خرید ورق های ژئوتکستایل برای تمام نقاط ایران

با ما تماس بگیرید