Skip links
کاربرد ژئوممبران و ژئوتکستایل در کشاورزی

کاربرد ژئوممبران و ژئوتکستایل در کشاورزی

ژئوممبران و ژئوتکستایل بخاطر طبیعت پلیمری، نفوذپذیری کمتری دارند به همین دلیل کاربرد ژئوممبران و ژئوتکستایل در سازه ها بسیار است. در مناطق کویری اختلاف درجه حرارت روز و شب و تابش نور خورشید باعث می شوند که عمر مصالح بتنی کاهش پیدا کند و همچنین به علت بحران آب، نیاز به ژئوممبران و ژئوتکستایل غیر قابل نفوذ که شکل پذیری مناسبی در شیب ها و مقاطع مختلف ممکن است وجود داشت باشد و بتواند انتقال آب را افزایش دهد ضروری به نظر می‌رسد.

اهمیت آب

از آنجایی که اهمیت آب برای زندگی و کشاورزی امروزه در کشور ما برای بسیاری از افراد به طور کامل درک نشده است و با توجه با میزان بارندگی هایی که به ندرت صورت گرفته است و این کمبود بارش و عدم مصرف بهینه چه در زمینه زندگی روزمره و چه کشاورزی برای تامین آب با مشکلاتی مواجه هستیم.

با تمام این تفاصیل نباید تلاش مردم را برای اینکه بتوانند به طور بهینه از میزان آب در دسترس استفاده کنند را نادیده گرفت. کشاورزان برای حل این مسئله و ذخیره آب مورد نیاز مصرفی برای کا رخود به ساختن استخرهایی که به روش سنتی یعنی با استفاده از آجر، گاه و گل و سیمان ساخته می شد اقدام کردند. اما زمانی که برای ساختن این استخرها صرف می شد و هزینه های بالایی که در بر داشت هیچگونه گارانتی برای این نوع استخرها وجود نداشت و عمر مفیدی هم نداشتن.

کاربرد ژئوممبران و ژئوتکستایل در کشاورزیبرای ساختن استخرهایی که ارزان تر هستند و هم مطمئن تر بدون نیاز به مصالح ساختمانی و بتن می توان از ورق های ژئوممبران و ژئوتکستایل استفاده کرد، که در واقع نوین ترین روش ساخت استخرهای مختلف در چند سال اخیر بوده است. یعنی ساخت استخر به وسیله ورقه های پلی اتیلن که در واقع به عنوان ژئوممبران شناخته می شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که ژئوممبران در بعضی مواقع به دلیل حواث پیش بینی نشده، دچار شکستگی می شوند که باعث می شود آب به سطح زیرین و خاک نفوذ پیدا کند، و همین موضوع باعث می شود آبی که در استخر ذخیره شده جذب خاک شود. پس بهتر است در هنگام ساخت استخر ابتدا ژئوتکستایل را به عنوان لایه محافظ بر سطح خاک پهن کنید و بعد ژئوممبران را بر روی آن نصب کنید بنابراین کاربرد ژئوممبران و ژئوتکستایل در کنار یکدیگر برای ساخت استخر های کشاورزی بسیار حایز اهمیت است.