Skip links

ژئوتکستایل در راهسازی

از ژئوتکستایل بیشتر در ساخت جاده یا راهسازی استفاده می شود ، به ویژه برای پر کردن شکاف بین راه ها برای بهبود ساختار خاک. ژئوتکستایل خاک ضعیف را برای استفاده مفیدتر می‌کند. ژئوتکستایل محصول ایده آلی است که برای ساخت و ساز و زیرساخت ها مانند جاده ها ، ساختمان ها ، سدها و موارد دیگر استفاده می شود.

ژئوتکستایل نبافته از الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن ، که مانند پارچه نمدی به نظر می رسد ، با چیدمان الیاف به صورت جهت دار یا به صورت تصادفی در یک لایه است.

کشش لایه ژئوتکستایل نبافته بیشتر از ژئوتکستایل بافته شده است و این توانایی را دارد که آب در امتداد لایه ژئوتکستایل جریان یابد.

ژئوتکستایل در راهسازی (Road Construction)

در صنعت جاده (راهسازی) چهار کاربرد اصلی برای ژئوتکستایل وجود دارد:
1) جدایی
2) زهکشی
3) فیلتراسیون
4) تقویت جاده

در جداسازی ، قرار دادن یک لایه ژئوتکستایل با طراحی مناسب باعث می شود که لایه هایی از ذرات با اندازه های مختلف از یکدیگر جدا شوند.

نقش جداسازی ژئوتکستایل در راهسازی
نقش جداسازی ژئوتکستایل در راهسازی

در زهکشی ، آب اجازه عبور به پایین را از طریق ژئوتکستایل به زیر خاک (subsoil) پیدا می‌کند، یا به صورت جانبی آب از درون ژئوتکستایل به عنوان تخلیه عمل می کند.

در فیلتراسیون ، ژئوتکستایل در حالی که حرکت ذرات خاک را محدود می کند، اجازه می دهد تا آب در خاک حرکت کند.

در تقویت ، ژئوتکستایل در واقع می تواند زمین را تقویت کند یا می تواند پشتیبانی ظاهری خاک را افزایش دهد. به عنوان مثال ، وقتی روی ماسه قرار می گیرد، بار را به طور مساوی توزیع می کند تا شل شدن آن کاهش یابد.

تقویت آسفالت با ژئوتکستایل
تقویت آسفالت با ژئوتکستایل

اکنون ژئوتکستایل ها به طور گسترده ای برای تثبیت جاده ها از طریق جداسازی و زهکشی استفاده می شوند. هنگامی که خاک محل پروژه در زیر جاده بسیار لجن یا به طور مداوم مرطوب و شکننده باشد، قدرت طبیعی آن ممکن است برای پشتیبانی از بارهای ترافیکی معمول بسیار کم باشد و تمایل به جابجایی در زیر این بارها را داشته باشد.

ژئوتکستایل لایه های زیر سطح و مواد پایه را جدا نگه می دارد و حرکت آب از بستر جاده یا به خارج از آن را مدیریت می کند.

شرکت عایق کار تولید کننده ژئوتکستایل راهسازی
شرکت عایق کار تولید کننده ژئوتکستایل راهسازی

ژئوتکستایل ها هنگام استفاده در پروژه های راهسازی دارای مزایای متعددی هستند. آنها می توانند عمر جاده آسفالت را با کمک به کاهش تعداد چاله ها افزایش دهند. استفاده از ژئوتکستایل نبافته این پتانسیل را دارد که تعداد دفعات نیاز به تعمیر جاده ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

شرکت عایق کار تولید کننده ژئوتکستایل های نبافته پلی استر و پلی پروپیلن برای راهسازی در گرماژهای 100 الی 1000 گرم بر مترمربع آماده همکاری با کارفرمایان گرامی می باشد.